Rozliczenie PIT

W 2017 roku w rozliczeniu PIT otrzymaliśmy nadpłatę? To znak, że urząd skarbowy musi zwrócić ją nam w ciągu trzech miesięcy. Są jednak sytuacje, w których zwrot podatku nie przysługuje. Watro dowiedzieć się, czy otrzymamy pieniądze z powrotem.

Podatek 2017. Kiedy otrzymamy pieniądze?

Istnieje kilka przypadków, w których nie otrzymamy ani złotówki ze strony urzędu skarbowego. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? Kiedy ciąży na nas zaległy mandat bądź inna zaległość wobec państwa. Zalegając z taką płatnością nie możemy liczyć na żaden zwrot, tak samo w wypadku innych, nieuregulowanych płatności. Wtedy pieniądze, które w normalnej sytuacji dostalibyśmy jako zwrot podatku są przekazywane na spłatę naszych długów. Wtedy musimy pogodzić się z faktem, że część naszych pieniędzy została przeznaczona na opłatę egzekucyjną. Została stworzona również kwota, która z góry ustalona jest jako niepodlegająca zwrotowi. Jeśli wynosi ona 8,70 złotych bądź nawet mniej, urząd nie zwróci nam tej kwoty. Nie trzeba się jednak martwić, ponieważ pieniądze te nie przepadają. Zostaną zachowane na poczet naszych obecnych, jak i również przyszłych, ewentualnych zaległości wobec urzędu. Taka sytuacja może mieć miejsce w kolejnych latach, kiedy to okaże się, że tym razem to my musimy dopłacić do podatku. Wtedy pieniądze zostaną wykorzystane z nadwyżki, którą zapłaciliśmy nawet kilka lat wcześniej.

Czas oczekiwania na przypływ należnych pieniędzy

Wiele osób zastanawia się, jak długi okres oczekiwania związany jest z nadpłatą. Ustawowy termin to 90 dni. Zaczyna się on już od momentu przyjęcia przez urząd naszego zeznania podatkowego. Pieniądze otrzymamy szybciej, jeśli pośpieszymy się z samym rozliczeniem. Zwroty podatku trafiają najszybciej do tych osób, które rozliczyły się z fiskusem drogą elektroniczną. Jeśli zależy więc nam na szybkim przypływie należnej gotówki z podatku, powinniśmy rozliczyć się przez internet. Wtedy czas oczekiwania na pieniądze to z reguły tylko dwa tygodnie. Termin 90-dniowy zaczyna się od momentu, w którym nasze zeznanie podatkowe zostanie zaakceptowane przez urząd. W wypadku jakichkolwiek korekt rozliczających, termin ten zaczyna obowiązywać od nowa. Jak więc widać, nie każda nadpłata za PIT 2017 trafia do naszych kieszeni. Jeśli czekamy więc na zwrot podatku i liczymy na szybki przelew pieniędzy, warto wpierw zastanowić się, jaką kwotę otrzymamy oraz czy nie zalegamy przypadkiem ze spłatą mandatów czy innych obciążających nas nieuregulowanych płatności sprzed kilku lat.

Więcej na ten temat w artykule Kapitalnych: https://kapitalni.org/pl/porady-eksperta/tomasz-jaroszek/zwrot-podatku-co-zrobic-gdy-nie-otrzymalismy-zwrotu-podatku-dochodowego-w-terminie/id/265