Najważniejsze informacje o WIBOR-ze

WIBOR to niezwykle ważny wyznacznik, od którego zależą między innymi wysokości comiesięcznych rat kredytowych konsumentów. Co więc warto o nim wiedzieć?

WIBOR: co to jest i przez kogo jest stosowany?

WIBOR to skrót z języka angielskiego od Warsaw Interbank Offered Rate. Wskaźnik ten oznacza referencyjną wysokość oprocentowania pożyczek, którą ustalają najważniejsze banki na polskim rynku. Jest to pewnego rodzaju parametr, który ustalają w ujęciu roku instytucje bankowe dla innych banków, którym udzielają pożyczki. WIBOR jest podawany każdego dnia roboczego do godziny jedenastej.

WIBOR jest ważny przede wszystkim dla dwóch grup, a mianowicie: dla instytucji bankowych oraz kredytobiorców (tudzież osób, które dopiero planują zaciągnąć kredyt lub pożyczkę.

WIBOR można – mówiąc najprościej – spotkać w kilku terminach. Jest on ważny dla osób, które posiadają kredyt lub pożyczkę, ponieważ określa wysokość rat comiesięcznych zadłużenia. Jest on jedną z dwóch ważnych części, na które składają się właśnie spłaty ratalne.

Wysokość ustalają banki, które z kolei opierają się na oprocentowaniu WIBOR-u wskazanego przez największe instytucje bankowe.

W przypadku terminów, mowa o między innymi:

– ON, depozycie ne jeden dzień, począwszy od dni zawarcia transakcji;

– TN – na jeden dzień, od dnia następnego;

– SW – na tydzień, począwszy od dwóch dni roboczych;

– 2W – na dwatygodnie;

– 1M – na jeden miesiąc;

– 3M – na trzy miesiące;

– 6M – na sześć miesięcy ;

– 9M – na dziewięć miesięcy;

– 12M (1Y) – na jeden rok, dwanaście miesięcy.

Banki mogą ustalać terminy na jeden dzień lub dłużej, jednak w kwestii kredytów konsumenckich najczęściej można spotkać termin WIBOR 3M dotyczący takiego typu kredytu. Oznacza to zatem, że bank prognozuje wysokość spłat i oprocentowania na co najmniej trzy miesiące, w związku z czym klienci nie muszą martwić się o większe lub też oczekiwać mniejszych rat przez wspomniany okres.

Co ważne, stopy WIBOR-u są także najczęściej spotykane w terminach sześciu, dziewięciu i dwunastu miesięcy. Krótsze okresy są niezwykle rzadko stosowane przez instytucje bankowe.

Niższy WIBOR jest z całą pewnością dobrą wiadomością dla osób, które już posiadają pożyczkę lub kredyt. Nie jest to jednak dobra informacja dla tych, którzy dopiero planują zaciągnąć zadłużenie w instytucji bankowej, ponieważ w późniejszym czasie rata może być większa. Należy więc liczyć się z takimi ewentualnościami oraz niemiłymi niespodziankami w późniejszym czasie. Im większy wskaźnik WIBOR, tym większa rata.