Na czym polega piramida finansowa i jak jej uniknąć?

Ludzie zawsze będą szukali łatwego sposobu na zdobycie dużych pieniędzy w stosunkowo krótkim czasie. Warto zdawać sobie sprawę, że praktycznie w każdym kraju można spotkać osoby, których celem jest wykorzystanie niewiedzy inwestorów, a także chęć szybkiego zysku. Narzędziem takich osób bardzo często będzie piramida finansowa, doskonale opisana w tym miejscu oraz naszym artykule.

Gdzie może powstać piramida finansowa?

W zdecydowanej większości przypadków tego typu mechanizm powstaje w krajach będących po kryzysie gospodarczym albo rozwijających się. Wartym podkreślenia jest fakt, że największe afery finansowe miały miejsce nie tylko w takich krajach jak Rosja czy Albania. W Polsce znana jest afera z firmą Amber Gold.

Pieniądze w ten sposób mogą stracić tysiące ludzi. Bardzo często oszukane osoby zrzucają winę na państwo, nie biorą jednak odpowiedzialności za swoje błędy finansowe. Na piramidzie finansowej zarabiają tylko założyciele, a także uczestnicy, którzy weszli w strukturę stosunkowo wcześnie. Instytucja finansowa musi bowiem wypłacić im pieniądze, by uśpić czujność i zachęcić do wpłaty środków pieniężnych kolejne osoby.

Jak zatem można uniknąć piramidy finansowej?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że nie ma możliwości zarobienia dużych kwot pieniężnych bez ryzyka. Osoba, która będzie zatem miała zaproponowaną inwestycję, na której możliwe jest zarobienie zdecydowanie więcej niż w standardowych ofertach, powinna zapytać z czego wynika tak duży zysk.

Nie można pozwolić na uśpienie czujności różnego rodzaju certyfikatami. Rekomendowane jest także zapytanie o zabezpieczenie inwestowanych pieniędzy czy szczegóły całego przedsięwzięcia. Ludzie nie powinni ponadto inwestować w przedsięwzięcia, których nie rozumieją.

Konieczne jest również sprawdzenie instytucji finansowej, z której usług planuje się skorzystać. Trzeba pamiętać, że w Polsce Komisja Nadzoru Finansowego jest główną instutucją zajmującą się kontrolą rynku usług finansowych. Warto zdawać sobie sprawę, że piramidy finansowe bazują na inwestycjach w zboże, złoto czy ropę, jednak towary te są przez nie zakupywane tylko i wyłącznie symbolicznie.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na zminimalizowanie ewentualnego ryzyka. Historia piramid finansowych jednoznacznie pokazuje, że ich ofiarami mogą być ludzie z praktycznie każdej warstwy społecznej. Bernard Madoff pokazał, że można oszukać nawet największe elity świata biznesu. Nie jest zatem rekomendowane poleganie tylko i wyłącznie na swoim doświadczeniu czy intuicji.