Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy

Wiele osób poszukujących nowego samochodu, decyduje się na kupno pojazdu pochodzącego z zagranicy. Można spróbować sprowadzić do kraju takie auto na własną rękę, lub też skorzystać z pośrednictwa osoby, która zajmuje się tym zawodowo. Tak czy siak, kupno auta za granicą wiąże się z ogromną oszczędnością. Uznaje się także, że pojazdy pochodzące spoza kraju z reguły są w lepszym stanie technicznym, głównie dlatego, że na co dzień poruszają się po dobrze utrzymanych drogach. Pomimo tego, że kupno nowego pojazdu z pewnością wiąże się ze sporą dawką emocji, nie wolno zapominać o tym, że należy dopełnić wszystkich niezbędnych formalności, by auto zostało dopuszczone do ruchu w Polsce. Jedną z takich czynności obowiązkowych jest rejestracja auta.

Akcyza – obowiązkowa przy sprowadzeniu auta z zagranicy

Przed udaniem się do wydziału komunikacji, warto pamiętać o tym, że osoby sprowadzające auta z zagranicy, zobowiązane są do uiszczenia akcyzy. Jest to opłata skarbowa w wysokości 3,1% lub 18,6%, w zależności od pojemności silnika kupionego samochodu. Warto pamiętać o tym, że akcyza ta nie dotyczy samochodów dostawczych.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy – wymagany komplet dokumentów

Osoby udające się do wydziału komunikacji powinny pamiętać o tym, że lista niezbędnych dokumentów jest dość długa. Zadbanie zawczasu o to, by była ona kompletna, pozwoli zaoszczędzić sporą ilość czasu i nerwów. Co trzeba mieć ze sobą, chcąc zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy?

Niezbędne dokumenty to przede wszystkim potwierdzenie zakupu samochodu oraz zagraniczny dowód rejestracyjny, potwierdzenie wyrejestrowania auta w kraju pochodzenia, zagraniczne tablice rejestracyjne, wniosek o rejestrację auta pochodzącego z zagranicy, poświadczenie opłaty akcyzy, dowód osobisty, zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym oraz potwierdzenie opłaty za rejestrację auta. Warto pamiętać o tym, że opłata recyklingowa została zniesiona w styczniu 2016 roku.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zagraniczne badania techniczne są w Polsce honorowane. Otóż, jeśli zostały one wykonane nie więcej niż 12 miesięcy wstecz, w Polsce są uznawane za ważne i nie trzeba ponownie odwiedzać stacji diagnostycznej.

Wiele osób obawia się, że rejestracja samochodu wiąże się z ogromną dawką nerwów i poświęconego czasu. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, jakie trzeba spełnić wymagania i jakie dokumenty skompletować, bo cały ten proces przebiegł w miarę szybko i bezboleśnie. Warto też przygotować się na to, że wizyta w wydziale komunikacji nie potrwa kilka minut – zazwyczaj chętnych do rejestracji samochodu jest dość dużo, a kolejki bywają naprawdę spore.

Więcej porad odnośnie rejestracji samochodu znajdziesz w tym poradniku lub na stronie obywatel.gov.pl