Financeh

Zalety umowy o pracę

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę ma wiele zalet. Część osób podejmuje taką pracę nie tylko dla samego wynagrodzenia, ale też z powodu innych przywilejów. W odróżnieniu od umowy zlecenie i umowy o dzieło, umowa o pracę zapewnia między innymi możliwość otrzymania wynagrodzenia chorobowego oraz staż pracy do emerytury.

Zwolnienie chorobowe

Umowa o pracę to bardzo pożądany typ zatrudnienia. Jeżeli zachoruje osoba, która pracuje na podstawie umowy o dzieło, zostaje praktycznie bez środków do życia. Nie otrzyma ani złotówki z tytułu ubezpieczenia chorobowego, ponieważ na umowie o dzieło takiego ubezpieczenia po prostu nie ma. 

Przy umowie zlecenie jest możliwość dołączenia do ubezpieczenia chorobowego, ale w tym przypadku jest dość długi okres karencji. Dłuższy niż w przypadku umowy o pracę. A przecież choroba nie wybiera. Warto pomyśleć o tym, kiedy stoi się przed wyborem formy zatrudnienia, o ile istnieje taki wybór. 

Urlop i emerytura

Aby otrzymać 26 dni urlopu na rok, trzeba udokumentować 10 lat zatrudnienia, przy czym można tu zaliczyć wykształcenie – na przykład ukończone studia wyższe to 8 lat do stażu urlopowego. Praca na podstawie umowy zlecenia nie daje żadnych przywilejów, nie zwiększa wymiaru urlopu. Dlatego trzeba wziąć to pod uwagę.

Podczas gdy inni w przyszłości będą cieszyli się 26 dniami urlopu na rok, osoby, które do tej pory pracowały tylko na umowę zlecenie, niestety, będą miały tylko 20 dni urlopu. To niewiele. Tak samo nie liczy się do stażu urlopowego prowadzenie własnej działalności gospodarczej, chociaż chyba nikt nie odważy się powiedzieć, że taka osoba nie pracowała w przeszłości!

Pracodawca i pracownik

Wiele osób w swoim życiu stoi po dwóch stronach barykady, z jednej strony byli kiedyś pracownikami, a dziś sami zatrudniają ludzi. Tak dzieje się, kiedy ktoś, kto pracował na etacie, postanawia założyć własną działalność gospodarczą i zaprasza do współpracy pierwszych pracowników, aby razem budować firmę.

Polska Klasyfikacja Działalności (w skrócie PKD) sprawia, że każda działalność jest przyporządkowana do określonego kodu (niezależnie czy chodzi o przetwórstwo mleka, produkcję materacy czy fryzjerstwo), dzięki czemu w dokumentacji istnieje porządek, a to pomaga również realizować cele statystyczne. Przeglądając rejestr można zaczerpnąć inspirację do stworzenia swojej firmy. Naprawdę jest to ciekawa lektura, mimo, że składa się z samych numerów i nazw działalności.

31 marca, 2020 Kwestie prawne

Wypowiedzenie umowy najmu - co musisz na ten temat wiedzieć?

Wypowiedzenie umowy o pracę - podstawowe informacje

Dumnie wspierane przez WordPressa | Motyw: Neblue by NEThemes.