Umowa kupna sprzedaży – co powinieneś o niej wiedzieć?
Umowa zakłada przekazanie prawa własności na Kupującego, a Sprzedającemu gwarantuje zapłatę (sprawdź też w Kapitalni). W przypadku pomidorów łatwiej o realizację niż w przypadku samochodu lub nieruchomości. Zwłaszcza ta ostatnia transakcja ma być dodatkowo poparta aktem notarialnym.
Forma umowy – kojarzona jest z dokumentem pisemnym. Przepisy zaś podają, że można ją zawrzeć ustnie, a nawet w sposób dorozumiany i w każdym przypadku jest skutkująca prawnie.
Swoboda w zawieraniu umowy jest zagwarantowana konstytucyjnie. Zawarcie jej i dowolne kształtowanie treści odbywa się na drodze dobrowolności obu (wielu) stron. Są tu jednak wyjątki. Zjawisko tzw. administracyjnego przymusu zawarcia umowy (przedsiębiorca – konsument) dotyczy przewozów, telekomunikacji, energetyki.
W sprzedaży detalicznej, gdy zakup jest na raty, bez umowy kupna sprzedaży też się nie obejdzie.
Zastanówmy się – czy potrzebuję umowy w swoim przypadku. A inaczej mówiąc, czy wartość przedmiotu kupna sprzedaży jest na tyle duża, że trzeba obwarować fakt zakupu zapisami umowy, gwarantującej formalną odpowiedzialność stron. Co ma przełożenie na to, że im większa wartość, tym większa konieczność np. udowodnienia własności.
Gdy dochodzi do zawarcia umowy, to ta sytuacja należy do podstawowych czynności prawnych, z wszelkimi tego konsekwencjami. Dziedzina prawa dotycząca umów sprzedaży to prawo zobowiązań (obrót majątkowy) i rozdział w Kodeksie cywilnym.
Co powinno znaleźć się w umowie pisemnej? Dane partnerów transakcji i ich zobowiązania – obowiązki wobec siebie nawzajem. Oświadczają o zbyciu własności i uiszczeniu zapłaty za własność. Można zawrzeć przedwstępną umowę również. Strony oświadczają w niej na przykład o dodatkowych szczegółach, np. że przypadku niewykonania umowy przez Sprzedawcę zwróci on Kupującemu zadatek albo że gdy Kupujący nie wykona umowy, zadatek przepada na rzecz Sprzedającego. Powinien on zapewnić, że zbywane prawo jest wolne jest od obciążeń i roszczeń. A jeżeli jednak podobne okoliczności wyszłyby na światło dzienne w przyszłości, to Sprzedawca jest zobowiązany uregulować je.
Strony dopisują formułę, że w sprawach nieuregulowanych daną umową ma zastosowanie Kodeks cywilny.